Опасна ли е извънматочната бременност? Ниски стойности на чхг и успешна бременност. Забременяване и усещане. Видове, тестове, усложнения. Как да забременеем нормално или чрез инвитро.
Диагностика: Какъв тест се прави, къде и как?
Диагностициране на извънматочна бременност не е прост процес. Назначават се поредица от изследвания, за да се установи наличието й. След като изслуша оплакванията на пациентката и я прегледа на видеозон, гинекологът назначава радиоимунен тест.
При него се изследват нивата на човешкия хормон, известен като хормон на бременността. Това е така нареченият хорионгонадотропин. Ще го срещнете с абревиатурата ЧХГ. Търсената при това изследване молекула задължително присъства в урината на бременните жени. Ако бременността протича нормално, стойностите на ЧХГ се увеличават почти двойно за два дни.
Но установяване на увеличението му в урината на жената, свидетелства за настъпила бременност. Но не дава информация за това дали тя е вътрематочна или извънматочна. Затова се налага и ултразвуково изследване. В периода 5-6 седмица може да се установи наличието на плоден сак. Но ако той не се забелязва в маточната кухина, това е сериозен повод за съмнение, че става въпрос за извънматочна бременност.
Най-надеждният метод за диагностициране на този вид патологична бременност е лапароскопията. На нея ще се спрем малко по-долу в текста. ЧХГ тест се прави в лабораториите на Цибалаб. Тестът се състои от вземане на венозна кръв. Условието е пробата да бъде взета преди 12 часа на обяд. Резултатите в Цибалаб излизат на следващия ден (не важи за почивните дни).
Съдържание:
Обикновеният тест за бременност отчита ли извънматочната?
Обикновеният тест за бременност отчита и извънматочната такава. Често поради ниската концентрация на човешкия хормон се появява втора бледа черта. Но бледата втора черта не винаги трябва да се тълкува като извънматочна бременност. Възможно е тестът да е направен прекалено рано и концентрациите на ЧХГ все още да не са достигнали необходимата стойност за отчитане на обективен резултат.
По резултата от теста за бременност не може да се направи заключение дали тя е нормална или протича извън маточното тяло.
Какво означава положителен или отрицателен тест?
Положителен тест означава, че е налична бременност. Отрицателният резултат от теста доказва отсъствието на бременност. В следващата точка ще се спрем на конкретните показатели на човешкия хормон на бременността, които потвърждават единия и другия резултат.
Стойности и ниво на ЧХГ (хормонът на бременността), hCG и как се тълкуват резултатите
При диагностициране на извънматочна бременност е необходимо нивата на hCG да се проследят динамично. В случай, че за период от два дни увеличението на този хормон е по-малко от 66%, вероятността да е налична извънматочна бременност е завишена. Единицата за измерване на човешкия хормон, заложена в международните стандарти, е mIU/ml.
Нивата на този хормон се увеличават почти два пъти за период от 48-72 часа, когато бременността протича нормално. Но това се наблюдава само в 85% от бременните жени. При останалите 15% е възможно повишението да е с по-малки темпове.
В акушерската практика са известни случаи на жени, при които стойностите на ЧХГ са останали ниски до края на бременността. Но въпреки това са родили напълно здрави деца. За стойности на hCG по 5 мерни единици, категорично се твърди, че не е настъпило оплождане на яйцеклетката, т.е. няма бременност.
При стойности на човешкия хормон, които са по-високи от 25 единици, се твърди, че е настъпила бременност, т.е. резултатът е положителен. Когато стойностите на hCG достигнат концентрация между 1000 и 2000 мерни единици, тогава и трансвагиналното ултразвуково изследване може да даде най-достоверен резултат. Това се случва обикновено в периода между петата и шестата гестационна седмица.
Точен резултат от ултразвуковото изследване не може да се очаква, докато стойността на hCG не достигне 1000 единици. А най-добре 2000.

Обикновеният тест отчита бременността, но не показва дали тя протича в матката или не.
Ако тестът отчете ниски нива на хормона, той трябва да се повтори отново след 48-72 часа. В случай, че и тогава стойностите са под пет единици, но при наличието на симптоми за бременност, вероятно става въпрос за извънматочна имплантация на оплодената яйцеклетка.
Вижда ли се на видеозон? Ехограф
Преди шестата гестационна седмица шансовете да се установи наличието на бременност с помощта на видеозон са минимални. По все пак преди този период е възможно да се види наличието на плоден сак.
Дали се е имплантирал на правилното място става ясно на 6-ата седмица. Гинеколозите често използват и метода вагинална ехография, за да си помогнат в поставянето на диагнозата.
С трансвагинален ехограф се установява точното разположение на плода. Назначава се ехографски анализ. Но паралелно с него се следят почти ежедневно нивата на ЧХГ. Извънматочна бременност е не само анормално, но и изключително опасно състояние. Тази непредвидима патология винаги завършва с премахване на плода.
Но освен това крие рискове и усложнения, които е възможно да повлияят не само върху общото здравословно състояние на жената, но и върху нейните репродуктивни способности в бъдеще.
Видове, частни и особени случаи
Ето и някои по-особени случаи на извънматочна бременност. Вероятно не незапознатите с тази патология те ще прозвучат странно.
Извънматочна бременност след инсеминация или инвитро
След инвитро може да се извърши връщането на ембриона обратно в самата маточна кухина, което се прави под специален ултразвуков контрол. Когато се предприеме лечение на възникнала извънматочна бременност, може да се наложи оперативен подход посредством лапароскопия. Това е вид безкръвна операция, при която се прониква в кухината на корема, без да се осъществява голям операционен разрез. Добър вариант за инвитрото и операциите е болница „Токуда“, където има специален център за асистирана репродукция.
Извънматочна бременност е възможна и след инсеминация. Тази манипулация представлява въвеждане на семенна течност (от партньора или донорска). Оплодителната течност се въвежда чрез катетър в матката през фалопиевите тръби.
Обикновено след 12-ия ден настъпва менструация, ако инсеминацията не е била успешна. При забавянето на цикъла и след 18-и ден е задължително да се направи тест за бременност. Но е необходима консултация със специалист, тъй като при тази процедура вероятността от извънматочна бременност е по-висока.
При инвитро също е повишен риска от извънматочна бременност. И при този метод на изкуствено оплождане, въпреки че той е с по-висок на успеваемост от инсеминацията, рискът от ектопична бременност остава.
Бременност в яйчника
Бременност в яйчника е изключително рядко срещана патология. Но все пак проявата й не е изключена. Две са причините, водещи до това ненормално състояние. Едната от тях е свързана с проникване на семенната течност до яйчник. В този случай оплождането на яйцеклетката се извършва в разкъсания фоликул.
Яйцето не може да стигне до маточната тръба след разкъсването на фоликула. В този случай оплодената яйцеклетка отива директно в кухината на разкъсания фоликула и започва да се развива там. Във втория случай яйцето е изхвърлено от фоликула. Но оплождането се осъществява в коремната кухина и яйцеклетката не може да достигне фалопиевите тръба.
В тази ситуация тя се прикрепва към външната повърхност на гънките на яйчника и започва да се развива там. Обикновено бременност в яйчника се бърка с киста. Причината е увеличението на размера на яйчниците, което се усеща и при опипване отвън на коремната кухина.
В коремната кухина
Бременност в коремната кухина е друго анормално състояние. Коремната бременност може да се развие във всеки орган, намиращ се в близост до коремната кухина, към чиито стени е възможно да се прикрепи оплодената яйцеклетка. Тази патология се дели условно на първична и вторична. При първичната яйцеклетка веднага напуска маточната тръба и се прикрепва към коремните органи.
При вторичната оплодената яйцеклетка не е само в областта на корема. Първо тя се развива в матката или фалопиевите тръби. След това в резултат на изхвърлянето им от тях, тя се отделя от стената на матката или фалопиевите тръби и попада в коремната кухина. Там, както вече пояснихме е възможно да се прикрепи към всеки орган. В повечето случаи тя избира жлези и тъкани.
Ако оплодената яйцеклетка се прикрепи към място, от което не й се доставя достатъчно кръв, тя умира. Но ако се прикрепи към място с добър кръвоприток, тя ще расте и ще се развива нормално. В случая страда органа, към който е прикрепена. Всичко приключва с разкъсването на този орган и обилно кървене.
Медицинската практика познава и случаи на износване на коремна бременност. Но тя е свързана с по-голям риск за майката, а не за детето. Тъй като плодът не е затворен в матката е лесно да бъде наранен. В резултат от това околоплодна течност се излива директно в коремната кухина. Това води до тежко състояние на майката, което е възможно да завърши със смърт.
Нарастването на плацентата може да доведе до нараняване на големите органи в коремната кухина. Това провокира силен вътрешен кръвоизлив. Възможно е да се стигне до разкъсване на черния дроб или далака.

Извънматочна бременност може да протича и в яйчниците.
Поради всички тези причини едва ли има лекар, който би препоръчал износването на коремна бременност.
Извънматочна бременност след хистеректомия (премахване на матката), без матка
Извънматочна бременност след хистеректомия не е невъзможна. Дори и след оперативно премахване, ако яйчните функционират нормално, е възможно жената на забременее. Но това се случва изключително рядко.
Премахването на матката се налага заради сериозни проблеми с женската полова система и органите, от които тя се състои.
Извънматочна бременност без симптоми
Извънматочна бременност без наличието на описаната симптоматика е рядко срещано явление. Но въпреки това в медицинската практика са регистрирани и такива случаи, които само потвърждават твърдението, че тази патология е непредвидима.
Извънматочна гроздовидна бременност
С термина гроздовидна бременност се обозначава така наречената моларна бременност. Или казано на разбираем език – лъжлива бременност. При тази патология настъпва оплождане на яйцеклетката, но плод няма, тъй като не са налични фактори за неговото развитие.
При гроздовидна бременност не се образува плацента. На нейно място се появяват малки кистички, приличащи на гроздови зърна. Причината е, че яйцеклетката няма ДНК. Имат само сперматозоидите.
От гроздовидна бременност са застрашени жените, претърпели аборт. Както и тези в по-зряла възраст. Симптомите са същите като при нормална и извънматочна бременност.
Изходът от ситуацията е прекъсване на лъжливата бременност и последващо изчистване на стените на матката от трофобластите.
Извънматочна и маточна бременност едновременно
Извънматочна и маточна бременност едновременно е друго анормално състояние, което също е възможно. Макар и рядко, това се случва. По-висок е рискът след инвитро, но не липсват и случай при нормално оплождане.
Едновременната маточна и извънматочна бременност се дължи на две оплодени яйцеклетки. Просто едната остава в матката, а другата най-често се имплантира във фалопиевите тръби. В случая е възможно поне едната бременност да бъде спасена. Чрез лапароскопския метод се отстранява яйцеклетката от тръбите. Другата остава в матката и продължава, своето развитие, което в повечето случаи приключва с раждането на напълно здраво бебе.
Фалшива извънматочна бременност
Понятието фалшива извънматочна бременност се свърза с наличието на изброените симптоми и липсата на плодно сакче.
В този случай лъжливата симптоматика най-често бива обусловена от прием на силни медикаменти, въздействащи върху нервната система.
При посещението при специалиста не забравяйте да споделите с него за лекарствата, които приемате.
Рискове, усложнения

Извънматочна бременност – патология, която протича извън стените на матката.
Изключително рядко може да се случи имплантираната на грешно място яйцеклетка да спре да расте и да загине, а след това организма да я изхвърли чрез кървене. Но дори и в такъв случай прекараната ектопична бременност крие рискове. Рискът е свързан най-вече с евентуално безплодие в бъдеще.
Усложненията от тази патология са свързани с етапа, в който е поставена диагнозата. При късно диагностициране настъпва вътрешно кървене. Фаталният изход е напълно вероятен след загубата на големи количества кръв.
Не е изключено да се наложи премахване на маточната тръба. Ако има разкъсвания в резултат от натиска на яйцеклетката, възможно е тръбите да бъдат наранени. Стените на маточните тръби са по-малко еластични. Освен това те са тесни и проходимостта през тях е силно затруднена. Но дори и след отстраняването на едната тръба и при наличието на другата, е напълно възможно жената да забременее. Достатъчно е да спазва стриктно всички указания на лекаря.
Въпреки това и след премахване на тръбата е възможна повторна извънматочна бременност. Гнойно възпаление на коремната кухина и развитието на перитонит са други възможни усложнения в резултат от извънматочна бременност, която не е диагностицирана навреме.
Смърт
Извънматочна бременност може да доведе до много сериозни усложнения и дори смърт на пациента. Ето защо, когато се подозира наличието й, трябва да бъдат извършена незабавно консултация с лекар.
Навременното посещение при гинеколога гарантира избягването на много по-сериозни здравословни проблеми. Ще увеличи шансовете за нормална протичаща бременност след това и раждане на здраво бебе в бъдеще.